Dunatáj Természet- és Környezetvédelmi Közalapítvány

Játék

jatek

Hartáról

Harta-Nagykékes

Hartától az 5305 sz. közúton lehet eljutni Nagykékesre. Ez jó minőségű és kis forgalmú aszfaltozott út. Továbbhaladva rövid földúton közelíthető meg Szentkirály puszta, az egykor szintén érseki uradalmi birtoktest volt.

Nagykékes és Szentkirály mint érseki uradalmi birtokok a 18. század végén jelennek meg térképi ábrázolásokban. Az uradalmi Szentkirály birtok Nagy-Hartával (Érsek-Hartával) együtt Kisharta község (a mai Harta) közigazgatása alá tartozott, majd 1896-os birtokmegosztástól Nagyharta (Érsek-Harta) Harta községnek adózott, Szentkirály pedig Dunapatajnak. Szentkirály és Nagyharta pusztákat már az 1840-es évek elején bérbedással hasznosította az érseki uradalom. 1913-tól az érsekségi birtokot ötven, Délvidékről, főleg a Bácskából származó német család vette bérbe 30 évre. 1931-ben a megújított bérleti szerződés szerint 27 személynek 2677 kh160 négyszögöl bérlete volt 12 évi időtartamra a halászati és vadászati jogok gyakorlásával együtt. Deutsche Jakob Németországba elszakadt nagykékesi 1992-ben írta le kéziratban visszaemlékezéseit.

            Nagykékesen alig néhány család lakik. A környező nádas területek náddepói vannak itt, és a majorsági hodályokban birkákat tartanak. A gyerekek busszal járnak be Hartára iskolába. A múlt még feltárható, hiszen sokan élnek még a régi kékesiekből, egyik adatközlőm még arra is emlékszik, hogy a kápolna felszentélése előtt vágóhíd volt az épületben...

Szent Gellért Kápolna

 Kühner János plébános, aki Harta szülötte volt, kezdeményezésére egy magtár épületének átalakításával jött létre a Szent Gellért kápolna (1948-ban). Kühner a bácskai németek leszármazottja volt, lánytestvére kint élt Érsekhartán. Neki köszönhető, hogy az  érsekség itt önálló plébániát alakított ki. Díszes oltárát a hívek megfogyatkozásával aztán a plébános behozta Hartára, most az itteni katolikus templom dísze... A teljes alakos szenteket ábrázoló freskókat Prokop Péter festette. A hatalmas belső teret téglából rakott karzat tagolja, a szentély felöli oldalon pedig ,,a Termelőszövetkezet idejében a tagság kérésére a templom mellé épült egy kis szolgálati lakás", mely később a falak áttörésével - napjainkig imaházként szolgál. Az 1990-es évek közepén ,,egyházi képviselők társaságában megjelent egy kiskőrösi vállalkozó, hogy bontási anyag ellenében lebontja a templomot." (Nánai András emlékiratai - polgármesteri hivatal). Szerencsére a kápolna még áll, jobb sorsát várja. Mise csak egyházi ünnepeken és a Gellért napi búcsúkor (szeptember 24.) van. 

Hálakereszt

1917-ben az Érsekhartára betelepült bácskai svábok állíttatták.

felirata: Friedens Kreutz.

zur Ehre Gottes.

Gestiftet von den Mitgliedern

geborene

Sentfülöper und Sielbereker.

Himlische Mutter bitte für uns!

Gestiftet im Jahre 1917.

i Erscheki Harta.


Egy temető, mely talán sose fog megtelni....

Az 1936. évi temetőkijelölés arra utal, hogy Nagykékes pusztát a lakosság növekedésével fejleszteni kívánta a parcellázást végrehajtó érsekség. Kis, kb. 30x30 m-en, krisztustövissel körbekerített tér az egykori érseki istállók közelében. Néhány sír még német feliratú, talán 1930-1940-es évekbeli temetkezések... népviseletbe öltözött asszony, férfi fényképével... külön kis csoportban gyermeksírok. Szinte minden sír gondozott, bár több a hartai szokások szerint kővel fedett. 2008-ban készült el helyi adakozásból, a Merkvi család fiatal tagjának ,,vizsgamunkájaként" a temető kapuja. 2020-ban kerítés került az egykor temetőárokkal elválasztott sírkert köré. 

 

«Vissza

alert_bezar

Ajánlja a cikket ismerőseinek!

KÜLDÉS

alert_bezar

Gratulálunk
Sikeresen megoldottad a memória játékot!
Megadhatod a nevedet és felkerülsz az eredménytáblára.

Rendben

Újrakezd

A te időd:

alert_bezar